5 فروردين 1394 10:9:33
سال دولت و ملّت، همدلي و هم‌زباني

 حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پيام نوروزي خطاب به ملت ايران، سال ۱۳۹۴ را سال «دولت و ملّت، همدلي و همزباني» نامگذاري كردند.
متن پيام رهبر انقلاب اسلامي به شرح زير است:

بسماللهالرّحمنالرّحيم
يا مقلّب القلوب و الابصار، يا مدبّر اللّيل والنّهار، يا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الي احسن الحال.
السّلام علي فاطمة و ابيها و بعلها و بنيها.
آغاز سال مصادف است با ايّام شهادت حضرت زهرا (سلام الله عليها)؛ ارادت مردم ما به خاندان پيغمبر و دخت گرامي پيامبر اعظم اقتضائاتي دارد كه يقيناً همه بايد اين اقتضائات را رعايت كنند و يقيناً رعايت خواهند كرد. اميد است كه اين ايّام و اين سال از بركات فاطمي سرشار و برخوردار باشد؛ و نام مبارك اين بزرگوار و ياد ايشان تأثيرات عميق و ماندگار خود را در زندگي مردم ما در سال ۱۳۹۴ بگذارد. و اميدواريم كه اين آغاز بهار طبيعت كه آغاز سال نوي هجري شمسي است، براي ملّت ايران و براي همهي ملّتهايي كه نوروز را گرامي ميدارند مبارك باشد. سلام خاكسارانه عرض ميكنم به ساحت حضرت بقيّة الله الاعظم (ارواحنافداه) و ياد امام بزرگوارمان و شهيدان را در اين فرصت، گرامي ميداريم و اميدواريم كه ما را از بركات انفاس طيّبه و دعاهاي ارواح مطهّر آن عزيزان برخوردار فرمايد. يك نگاه اجمالي به سال ۱۳۹۳ ميكنيم و نگاهي اجمالي به سال جارياي كه در اين ساعت شروع ميشود. سال ۹۳ هم در عرصه‌ي داخلي و هم در عرصهي خارجي و بينالمللي براي كشور ما سال پرماجرايي بود؛ چالشهايي داشتيم، پيشرفتهايي هم داشتيم؛ ما در اوّل سال ۹۳ با توجّه به همين چالشها بود كه عنوان سال را گذاشتيم «عزم ملّي و مديريّت جهادي». با نگاهي به آنچه در سال ۹۳ گذشت، مشاهده ميكنيم كه عزم ملّي بحمدالله بُروز و ظهور داشت. ملّت ما عزم راسخ خود را هم در تحمّل برخي مشكلاتي كه براي او وجود داشت نشان داد، هم در روز بيستودوّم بهمن، در روز قدس و در راهپيمايي عظيم اربعين اين عزم را، اين همّت را از خود بُروز داد و نشان داد. مديريّت جهادي هم در برخي از بخشها بحمدالله بارز و آشكار بود. در آن بخشهايي كه مديريّت جهادي را انسان مشاهده كرد، پيشرفتها را هم در آنجا مشاهده كرديم. اين البتّه توصيهي مخصوص سال ۹۳ نيست، هم عزم ملّي و هم مديريّت جهادي براي امسال و براي همهي سالهاي پيشرو براي ملّت ما مورد نياز است.

 
و امّا در سال ۹۴ آرزوهاي بزرگي براي ملّت عزيزمان داريم كه همهي اين آرزوها هم دستيافتني است. آرزوهاي بزرگ ما براي ملّت در اين سال، پيشرفت اقتصادي است؛ اقتدار و عزّت منطقهاي و بينالمللي است؛ جهشهاي علمي به معناي واقعي است؛ عدالت قضائي و اقتصادي است؛ و ايمان و معنويّت است كه از همه مهمتر و پشتوانهي همهي آن سرفصلهاي ديگر است. به نظر ما همهي اين خواستهها و آرزوها دستيافتني است؛ هيچكدام از اينها چيزهايي نيست كه از ظرفيّت ملّت ايران و ظرفيّت سياستهاي نظام بيرون باشد. ظرفيّتهاي ما بسيار زياد است؛ در اين زمينه حرفهاي گفتنياي وجود دارد كه انشاءالله به مهمترين آنها در سخنراني عصر [شنبه‌] اشاره خواهد شد.

آنچه در اين ساعت مايلم به ملّت عزيزمان عرض كنم اين است كه اين ظرفيّت عظيم و مهم دستيافتني است ولي شروطي دارد؛ يكي از مهمترين شروط عبارت است از همكاريهاي صميمانه ميان ملّت و دولت؛ اگر اين همكاري صميمانه از دو سو شكل بگيرد، يقيناً همهي آنچه را كه جزو آرزوهاي ما است دستيافتني است و آثار آن را مردم عزيزمان به چشم خواهند ديد. دولت، كارگزار ملّت است؛ و ملّت، كارفرماي دولت است. هرچه بين ملّت و دولت صميميّت بيشتر و همكاري بيشتر و همدلي بيشتري باشد، كارها بهتر پيش خواهد رفت. بايد به يكديگر اعتماد كنند؛ هم دولت، ملّت را به معناي واقعي كلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمّيّت و تواناييهاي ملّت را بدرستي بپذيرد، هم ملّت به دولت كه كارگزار كارهاي او است به معناي حقيقي كلمه اعتماد كند. من در اين زمينه هم حرفهايي دارم و توصيههايي دارم كه انشاءالله در سخنراني به آنها اشاره خواهم كرد. لذا به نظر من امسال را بايد سال همكاريهاي گستردهي دولت و ملّت دانست؛ من اين شعار را براي امسال انتخاب كردم: «دولت و ملّت، همدلي و همزباني». اميدواريم اين شعار در عمل تحقّق پيدا كند و هر دو كفّهي اين شعار، يعني ملّت عزيزمان، ملّت بزرگمان، ملّت با همّت و با شجاعتمان، ملّت بصير و دانايمان، و همچنين دولت خدمتگزار بتوانند به اين شعار به معناي حقيقي كلمه عمل بكنند و آثار و نتايج آن را ببينند.

از خداوند متعال پيشرفت همهي كارهاي بزرگ كشور را درخواست ميكنيم و توفيق خودمان را در خدمتگزاري از خداي متعال مسئلت ميكنيم.
والسّلام عليكم و رحمةالله و بركاته

 

 

Powered by Tetis PORTAL